Zeynep’le Hamile Yogası!

IMG_3857

 

Boncuk Ayşe’nin annesi aynı zamanda hamile yogası denince pekçok annenin aklına gelen ilk isimlerden biri olan sevgili Zeynep Gözübüyük ‘e ben merak edilenleri sordum ,O da samimiyetle cevapladı.

Keyifli okumalar!

 

 

Hamile yogasının ,diğer aktiviterden en önemli farkı nedir ?
Hamile yogası bu özel dönemde bir hamilenin ihtiyacı olan nefes ve hareketlerden oluşan bir seanstır. Amacımız hamilelik boyunca yaşanan bel ve sırt ağrısı, kalçalarda ağırlık, bacaklarda ve siyatik bölgesinde kramplar, ellerde ve ayaklarda şişmeler, kasıklarda gerilmeler, kasılmalar, karında gerginlik ve kramplar, nefeste daralma ve sıkışıklık gibi sıkıntıları ortadan kaldırmak, kendimiz ve bebeğimiz için en doğru nefesi almayı öğrenmek ve normal doğuma hazırlanmaktır. Hamileliğin rahat ve keyifli geçmesi ve tabii ki kolay bir normal doğum için haftada 2 kez hamile yogası yapılmasını öneriyorum.

IMG_8881
Hamileler için en büyük faydası nedir ?
Yukarıda bahsettiğim sıkıntıların yaşanmaması, stresten arınma, bedensel ve ruhsal rahatlama, esneme, bebekle iletişim, doğru nefesleri öğrenme, hareketli ve aktif bir hamilelik geçirme, normal doğum için faydalı bilgiler ve doğum esnasında kullanabileceğimiz hareketleri öğrenme en önemli faydalarından. Ayrıca doğumdan sonra bebeklerle de devam eden harika bir arkadaşlık ortamı ve her ders farklı konulardan konuştuğumuz keyifli sohbetimiz de bonusu :)

Hamile yogası denilince akla ilk gelen isimlerden birisin, nasıl yoga eğitmeni oldun?
Benim hikayem emzirme gönüllüsü olmamla başladı. 4,5 yıl önce yarattığım LeiLeo markasında emzirme kıyafetleri vardı (şimdi Ayşe ve yoga tüm zamanımı aldığından üretime bir süreliğine ara verdim) Kıyafet ihtiyacından öte, annelerin emzirme konusunda desteğe ihtiyaçları olduğunu farkettim ve Emzirme Reformu platformu ile Florence Nightinghale Hemşirelik Yüksek Okulu profesörlerinden emzirme eğitimi aldım 4 yıl boyunca annelere destek olmaya çalıştım. Ancak hep sorun yaşandığında bana soruyorlardı, bazen de geç kalınıyordu. İsteğim hamileyken emzirme konusunda bilgilendirmeye başlamaktı. Bir arkadaşım bir gün sohbet esnasında bana “sen tam hamile yogası eğitmeni olacak kişisin” deyince aklımda hiç olmayan bu konuda biraz araştırma yaptım ve aynı ay içinde 2 eğitim karşıma çıktı. Kendim de o dönemlerde hamile kalmak istiyordum ve doğal doğum yapmak istiyordum. Eğitimleri bitirdiğimde yapmaktan çok keyif aldığım bir mesleğim daha olmuştu. 2,5 senedir keyifle hamilelerle keyifle yoga yapıyoruz. Amacım hamile yogasını daha geniş kitlelere yaymak. Şu anda geniş kapsamlı bir proje üzerinde çalışıyorum. Hamile yogası bir ihtiyaç, lüks değil. Daha önce yoga yapmadım, becerebilir miyim gibi sorular oluyor hamilelerin kafasında ama bu çok yanlış! Her hamilenin bu dönemi mutlu, rahat, ağrısız ve aktif geçirmesi lazım.

 

Kendi hamileliğinde de eğitimlerine devam ettin mi?

Evet hamile olduğumu 7.haftada öğrendim ve 8.haftadan itibaren haftada 8 saat yoga dersi verdim.

Tüm anne adayları katılabilir mi yoksa doktor onayı gerekli midir?

Evet doktorun bilgisi olmasını mutlaka istiyoruz.

Gebenin tek ya da ikiz bebek bekliyor olması eğitimi ya da hareketlerini ne derece etkiler?

İkiz bebek bekleyen anne adayları da doktorları izin verdigi sürece katılabilirler. Ben her haftaya uygun hareketler yaptırıyorum ve ikiz hamilelerle özel olarak ilgileniyorum. İki bebek taşıdıkları için bedenlerindeki değişim daha fazla oluyor ve bu hareketleri yapmaya daha çok ihtiyaçları oluyor.

Sadece gebelik esnasında mı  yoksa  doğum sonrasında da anneye fayda sağlar mı ? 

Tabiki hamilelik boyunca esnek ve hareketli tutulan beden doğum sonrasında da daha kolay toparlanıyor.

Hastanelerdeki ücretsiz seanslarının dışında münferit çalışmak isteyenlere de yoga eğitimi veriyor musun? Sana nasıl ulaşsınlar?

Evet özel derslerim de devam ediyor. Bana zeyneplehamileyogasi@gmail.com dan veya sosyal medya hesaplarımdan ulaşabilirler.

IMG_8899

Diğer annelere fikir vermesi açısından bir de ikiz annesine hamile yogası deneyimlerini anlatmasını rica ettim!

İşte Zeynep Gözübüyük ‘ün derslerine katılan  Rüzgar ve Berat’ın annesi sevgili Gülhan’ın ikiz gebelikte  hamile yogası üzerine deneyimleri  şöyle;

 

Doktorum Doç. Dr. Kayhan Yakın’ın önerisi ile ikizlerime 3,5 aylık hamile iken Zeynep Gözübüyük ile haftada 2 gün, bazı haftalar ise haftada 3 gün hamile yogası yapmaya başladım. Yoga yaptığım günler kendimi rahatlamış, gevşemiş ve daha mutlu hissediyordum. Şanslı azınlıktan olup sorunsuz bir ikiz gebelik yaşadığım için doğuma kadar yoga yapabildim.
Zeynep çok pozitif biri, sesinin yumuşak tınısı bile insanı rahatlatıyor. Üstelik çocuk bakımı, emzirme, kolik bebek nasıl sakinleştirilir gibi bebekle ilgili konularda çok bilgili. Halen her konuda ona danışıyorum, tavsiyelerini dinliyorum. İkizlerimi Zeynep’in kızı Ayşe’nin çocuk doktoruna götürüyorum örneğin.

Hamile yogası benim hayatımı değiştiren dönüm noktalarından biri oldu. Bana ve bebeklerime çok iyi geldi. Şu anda ikiz oğullarım Rüzgar ve Berat’ın mutlu bebekler olmalarının, gülerek uyanmalarının ve güler yüzlü bebekler olmalarının hamile yogası ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Oğlum Rüzgar “dingin bir meltem rüzgarı” gibi ve “her eve lazım” bebeklerden. Gördüğünüzde “evet, bu bebek yoga yapmış” diyorsunuz, huzur veren bir yapısı var.
Son aylara kadar tek ya da ikiz bebek bekliyor olmak yoga yaparken hareketlerinizi kısıtlamıyor. Doğuma yakın dönemlerde ikiz bebekten dolayı epey ağırlaşmış oluyorsunuz. Zeynep sizi yönlendiriyor. Bazı hareketleri daha yumuşak geçişlerle yapmanızı sağlıyor.

Doğuma hazırlık kurslarında tanıştığım bazı arkadaşlarım, farklı kaygılar taşıdıklarından yoga derslerine katılmıyorlardı. Bu çok yanlış bir inanış, bir nevi batıl inanç diyebilirim. Yoga bana ve bebeklerime çok iyi geldi. Sırt ağrısı ve bel ağrısı yaşamadım. Hamileliğim yaz aylarına denk geldiği halde çok şiddetli boyutlarda ödem problemi yaşamadım. Yoga yapmadığım günler ödemlerim artıyordu, yoga yaptığımda el ve ayaklarımdaki ödemler iniyordu.

Yoga derslerinde harika insanlarla tanıştım. Bazılarıyla arkadaşlığımız devam ediyor. Zeynep bizleri “hamile yogası anneleri bebeklerle buluşuyor “etkinliği adı altında buluşturuyor. Hamile yogası sınıfında tanıştığım Mediha ve Esra, saklamış oldukları sütleri ikizlerimle paylaştılar ve sütannesi oldular. Bunu da Zeynep’e borçluyum. Zeynep’e ne kadar teşekkür etsem az…

Sevgilerimle…
Gülhan Düzgün Varank