TUVALET EĞİTİMİ!

Biz geçtiğimiz mayıs ayı sonunda tuvalet eğitimini hallettik,darısı tüm niyetlenenlerin başına :)

Geçen yıl haziran ayında yani kızlarım henüz 18aylıkken annem “yaz geldi,kızlar da 1,5yaşındalar artık   bu bezleri çıkartmamız gerek ” dediğinde ” onlar hazır mı değil mi hiç bilemiyorum ama inan anne ben hiç hazır değilim!” demiştim.

Hakikaten emzik bırakırken de ( nasıl bıraktıklarını burada anlatmıştım) ben hazır olduğumu hissettiğim gün evet bırakıyorlar demiş ve kararımdan dönmemiştim!Bu tip alışkanlık içeren  konularda heleki iki çocukla birlikte onların hayatını değiştirecek kararlar verirken kesinlikle iyi düşünmek ve verdiğiniz karardan da dönmemeniz gerek!Aksi takdirde süreç , kimi zaman çözülmesi gerekenden daha uzun ve karmaşık bir hal alabiliyor!

Adaptör seçimi ,Sonbahar döneminde yani yaklaşık 22aylık olduklarında aldığım sinyalleri doğru kullanamazsam pişman olabilirim diyerek ev için bumbo soft adaptör ,dışarıda kullanım için de hazırlıksız yakalanmayalım diye potette portatif lazımlık (aynı zamanda adaptör) aldım.

bumbo

bumbo tuvalet adaptörü

 

potette

potette portatif lazımlık

 

Kızlarımdan bir tanesi eğitime yeşil ışık yakarken diğeri diğer kırmızıyı gösterince zorlamadan sadece alıştırma amaçlı kullandım adaptörü Bumbo oldukça yumuşak ve rahat bir adaptör ancak bir süre sonra ikisi aynı anda ve yanyana tuvalete gitme isteğiyle kapışmaya başlayınca (malum iki ayrı banyo olsa da henüz yanyana iki klozet olan banyomuz yok!) ben de  2adet lazımlık aldım.

Lazımlık alırken,Bence en basit ve yalın olanını seçmekte fayda var çünkü başka bir mekanda müzikli, merdivenli ,yumuşak yüzeyli vs…gibi birtakım özellikleri bulamayınca oturmak istemezse  diye düşünerek e-bebekten tanesi 10tl olan en basit olan modeli tercih ettim.(Zaten kısa bir süre sonra lazımlıkları kaldırıp adaptörle klozet kullanmına da geçildiğini düşünürseniz bu açıdan da basit ve ucuz bir ürün tercih edilebilir )

 

Zamanlama konusuna gelince daha önce tuvalet eğitimi ile ilgili katıldığım her seminerde (seminer notları için tıklayınız!) mevsimin değil “anne ve çocuğun hazır olmasının” esas kural olarak vurgulandığını dinlemiştim!Benim kızlarım aralık ayı sonunda 2 yaşlarını doldurduklarında açıkçası ben acaba denesem mi diye bir yandan aklımdan geçirirken öte yandan da bu soğuk havada her ne kadar kaloriferli evlerde olsakta kısa süreli ıslak kalma ihtimali bile benim hoşuma gitmediğinden ben ilkbahar dönemini bekledim.

Sanırım böylesi bizim için daha iyi oldu 29aylıkken çünkü gündüz ve gece bezini hemen hemen aynı anda bırakmış oldular , belki de kış dönemindeki  geceler  bezli kalma sürecini uzatabilirdi !

Kızlarıma öncelikle artık büyüdüklerini ,sadece bebeklerin bezleri olduğunu isterlerse artık ablalar gibi tuvalete gidebileceklerini ve külot giyebileceklerini tekrar tekrar özendirerek anlattım!H&M ve Mothercare’den özellikle üzerinde hayvan ve her çocuğun seveceği çizgi film karakterleri bulunan rengarenk külotlar aldım!

Ayrıca bu dönemde onların  çok faydalandıkları  bir kitap aldım!Adeta anlattıklarımı tasdik eden ve görselleri ile özendiren bir kitap olduğundan çok işimize yaradı!

Çıkartmaları da bulunmasına rağmen ben onları hiç kullanmadım onun yerine hep daha cezbedici tuvalette işlerini bir an önce halledip çıkmaya özendirecek hediyeler (sevdikleri bir yiyecek ya da sevdikleri bir yere gitme vb.gibi)sundum!

İkiz oldukları için iki ayrı kitap almadım ancak iki ayrı cinsiyette ikizleri olanlar için erkek çocuk için olanı da mevcut!

 

Fotor0722165848

 

Eğitime başladığımız ilk iki gün kısmen lazımlığa kısmen üstlerine kaçırmak suretiyle geçse de üçüncü gün yani bu iş galiba olmayacak derken akşama doğru her ikisi de “anne çişim geldi” dediklerinde gözlerimin dolduğunu söylesem yalan olmaz :)

En büyük korkum şuydu ;bu süreçte çok yorulup başa çıkamazsam bu sebeple çıkarttığım bezleri tekrar bağlarsam kendimi hükmen mağlup sayacaktım!Neyseki korktuğum olmadı süreç su gibi aktı bitti .

2 çocukla aynı anda gündüz ve gece diye ayırmaksızın  toplamda 15-20gün gibi bir zamanda bu mevzudan yüzümün akıyla çıktığım için kendimi nasıl mutlu hissettim anlatamam :)

 

Sıvı tüketimi,  özellikle gündüz sanılanın aksine döngüyü hızlandırmak için daha çok su tüketmeleri için sürekli su ister misin diye sordum ,karpuz gibi meyveleri tüketmelerinde hiçbir sakınca görmedim.

Zaten yaz-kış gece boyunca kalkıp çok su içen çocuklar oldukları için yatmadan önce içtikleri az miktardaki (100ml kadar) sütü kaldırmadım!Aslında gece beslenmesi bitmeden gece bezlerinin asla çıkarılamayacağı söylenir ama bizde durum öyle olmadı.

 

Gece bezleri çıkarma ;daha önce Migroslarda satılan Prima  giyilebilen bebek bezini acaba kullanımı daha kolay olabilir mi düşüncesiyle satın almıştım ancak  özellikle kaka yaptıklarında diğer bezlere göre çok daha zor olduğunu bizzat deneyimleyip dolaba kaldırmıştım.

Tuvalet eğitiminde  ilk 3gün hem benim için hem çocuklar  için inanılmaz yorucu geçti!Neden derseniz ;ben tuvalette sabırla oturmaktan çatlamak üzereydim onlar da bütün gün konumuzun çiş-kaka sorularından ibaret olmasından çok sıkılmıştı.Tüm gün çocuklar külot giymenin (her ne kadar kaçırıyor olsalar da ) hafifliğine ve keyfine varmışken gece bezlemek çok parlak bir fikir gibi gelmiyor aslında ama ben tüm günün bezginliğiyle kendimce başka bir söylem üreterek gece bezledim.

Özellikle ilk günün gecesinde,bu giyilebilen bezleri çıkarıp “bunlar gece külotları” diyerek giydirdim.Eğitimin ilk gecesinde eşim de şehir dışında seyahatte olduğundan benim yatağımda  uykuya daldılar.O gece tüm yorgunluğuma rağmen çişim geldi diyerek uyanmalarıyla tuvalete koştuk!

3 gün süresince gündüzleri zaman zaman kaçırsalar da en azından artık külodun rahatlığını ,tuvalete gitmeleri gerektiğini,evden çıkmadan ya da yatarken mutlaka tuvalete gidilmesi gerektiğini öğrenmiş oldular.( en önemlisi abla oldunuz dedikçe   kendileri de bu durumdan zevk aldılar)

Ben sürekli çişin ya da kakan geldi mi diye bıkmadan usanmadan sordum bunun çok sıkıcı olduğunu düşünenler de var elbette ancak çocuklar için bu hayatlarında yepyeni bir adım olduğundan oyuna daldıklarında unutabiliyorlar.

Yaklaşık 15gün boyunca geceleri bu giyilebilen külotları kullandım ve hiçbir gece saati kurup çocukları tuvalete götürmek için uykusundan uyandırmadım.Gece onlar uyandıklarında sordum evet derlerse tuvalete götürdüm.Sabah olduğunda o külotlar kimi zaman hafif ıslak kimi zaman kupkuruydu ,ıslak olduğunda gece biraz kaçırmışsın ve  bu külot kirlenmiş kötü kokuyor diyerek anlattım.

 

pampers

giyilebilen bebek bezi

 

 

 Yatak Koruması   olarak eğitim süresince mevcut sıvı geçirmez alezlerin üstüne şayet çiş kaçırdıklarında kolay değişebilmesi için ,ölçüsü genelde küçük olan bebek bakım örtüsü yerine  Canped yetişkin hasta örtülerini kullandım.

60*90 ve  80*180 gibi iki ayrı ölçüsü mevcut ,öğlen uykularında ve giyilebilen külotları da çıkardıktan sonra çok fazla olmasa da 3 -5 kez  kazalar olmadı değil hani işte bu durumda çarşafı kaldırdığınız anda yatak tertemiz yeni bir örtü ve çarşafla anında hazır.

Alezi yıkama derdi olmadan ya da alezin yedeğini almaktansa  bu örtüler kesinlikle çok daha pratik bir çözüm çünkü otokoltuğuna ya da uyurken bebek arabasına heryere kolaylıkla serip yanımda yedeğini taşıyabileceğim kadar hafif!

3günün sonunda gündüz ,15günün sonunda ise gece tuvalet eğitimi bitti , bezsiz bir hayat nasıl hafiflikmiş anlatamam ama bu tuvalet eğitimi işini  gözümde o kadar çok büyütmüşüm ki ;keşke daha önce halletseydim diye kendi kendime hayıflandım.

 

Sokakta,havalimanında ya da tatilde  daha önce aldığım potette adaptörü yanımızda taşıyarak tuvalet ihtiyaçlarını gideriyoruz .Potette  aynı zamanda portatif bir lazımlık olmasına rağmen benim kızlarım nedense o şekilde kullanmaktan pek hoşlanmadılar.Bu sebeple şuana  kadar çok pis bir tuvalete rastlamadığımızdan tatilde ,sokakta ya da havalimanında  adaptör olarak bize fazlasıyla yetti elbette uzun yolda özellikle dinlenme tesislerinde ( bu beni çok düşündürüyor!) oldukça  pis bir tuvaletle karşılaşırsak kesinlikle lazımlık şekliyle kullanmaları gerekecek.

 

İkizlerde süreç nasıl işliyor ; Ben bugüne kadar her ne yaptıysam iki çocuğuma da aynı anda yapmak taraftarı oldum dolayısıyla bu tuvalet eğitiminde de her ikisinin aynı anda bezi bırakabilmesi adına biraz yoruldum.

Çocuklardan biri diğerine nazaran daha gelişmiş ya da daha baskın ise belki eğitime yeşil ışık yakana ilk fırsatı vermek suretiyle süreci çözebilirsiniz ancak bu sefer de birinde bezleme ritüelinin devam ederken anne olarak “sadece bebekler bez giyer”vb. gibi” söylemlerden de kesinlikle uzak durmalısınız.Ayrıca tuvalet eğitimini  halleden ikizlerden birinin,diğerinde bez görmesi sürecin sürekliliği açısından da anneye zorluk yaratabilir.

Eğer anne olarak hazırsanız ,her iki çocuğunuza da aynı anda eğitim vererek başlayıp şayet birinden hızlı yanıt alamazsanız bile en azından süreci gözlemleyerek bazı olguları kafasında oturtmasına yardımcı olmuş olursunuz.

 

TUVALET EĞİTİMİ’NDE BENİM TAVSİYELERİM

 • Eğitime çocuğunuzdan  önce siz hazır mısınız mutlaka iç sesinize kulak verin!
 • Kış mevsiminde gerek çocuğun üşümesi gerek çamaşır derdi size sevimsiz gibi gelebilir elbette yaz mevsimi bu anlamda annenin işini çok daha kolaylaştırıyor.
 • Başlamadan önce kitaplarla ,etrafta yakın tanıdığınız abla ve abilerden  örnekler vererek süreci anlatın!
 • Mevcut bezlerini birlikte bir poşete koyup kaldırın ve yine artık ihtiyacınız olmadığını daha küçük bir bebeğe onları vereceğinizi anlatın!
 • Renkli ,figürlü iç çamaşırları alın ve ulaşabileceği bir çekmeceye yerleştirip  istediğini seçebileceğini söyleyin!
 • Çocuğun yaşı ne olursa olsun,az konuşuyor bile olsa hareketlerini izleyin!Kendi ayakkabısını ,kendi kıyafetlerini giyip çıkarabiliyorsa ya da merdiven basamaklarından rahatlıkla inip çıkıyorsa kısmen sürece hazır olduğunu işaret eder.
 • Her iki taraf da hazır olduğunda başlanırsa tekrar bezleri bağlamak zorunda kalmaz ve gereksiz yere yıpranmazsınız!
 • Şayet çişi geldiğinde işaret ediyor ya da yapar yapmaz söylüyorsa kısmen size eğitim için yeşil ışık yakıyor demektir!
 • Dilerse klozet adaptörü ile dilerse basit bir  lazımlık ile başlayın ama mümkünse banyo sınırları dahilinde tutmaya gayret edin! ( lazımlık , ev dışında sorun olur mu diye düşünmüştüm ama neden  yok demediler)
 • Altına kaçırdığında asla utandırmayın ya da kızmayın ama dışarda olsaydık zor olurdu ya da parkta olsaydık salıncak ıslanırdı gibi söylemlerle durumu anlamalarını sağlayın (ben böyle davrandım )
 • İlk 3gün hep ödüller koydum.Örneğin;sifonu çekmelerine fırsat tanıdım,uzun uzun köpüklerle  el yıkamalarına (herbiri yaklaşık 15dk!)  fazlasıyla izin verdim.Sevdikleri yiyecekleri birlikte hazırlamak ya da istedikleri yere gitmek gibi ödüller.
 • Ebeveynler olarak sabırla sorun ve onlarla birlikte tuvalete gidin!Özellikle bazı  erkek çocuklarının çiş söylemesi kolaylıkla  halledilirken uzun süre kabızlık sorunu çekmelerinin sebebi olarak rol-model eksikliği olabileceğini duymuştum
 • Ne yaz ne de kış mevsiminde asla sıvı kısıtlamasına gitmeyin sonucu hiç tahmin etmeyeceğiniz kadar kötü olabilir
 • Tuvalet eğitimi esnasında özel bölge -iyi/kötü dokunma gibi konulardan da yavaş yavaş  bahsedebilirsiniz.
 • Bez size rahatlık gibi gelse de inanın bez mevzusu tamamen bittiğinde hissedeceğiniz hafiflik tarifsiz!

 

Kullanılan görseller alıntıdır.

 

6 Yorumlar

 1. alev özkan
  25 Temmuz 2014 at 11:58 - Reply

  Duygucum iki çocuğa aynı anda alıştırmak gerçekten de tebrik ederim.. Ama dediğin gibi ayrı ayrı olacak bir şey değil bu… Aferin ikiz kuzularıma benim…

  • Duygu KARATAŞ
   20 Ağustos 2014 at 15:25 - Reply

   Alevcim ilk 3gün çok zor olsa da bu tuvalet mevzusunun aynı anda bitmiş olması şahane oldu :)

 2. ayşe
  4 Ağustos 2014 at 13:52 - Reply

  Tuvalet eğitimi hem psikolojik hem de fiziksel olarak hazır olunmadan yapılmaması gereken bir eğitimdir. Çocukların birbirlerini görerek özenmeleri teşvik edici bir faktör olarak düşünülebilir ama iki çocuğa birden bu sabrı gösterebilmek… Tebrik ediyorum sizi.

 3. canan arıcı
  5 Şubat 2015 at 17:21 - Reply

  tebrik ederim. yazınız harika. size küçük bir sorum olacak; alt ıslatmayla baş etmek için illaki profesyonel psikolojik desteğe ihtiyacımız olacak mı yoksa her ebeveyn bunu kendi evinde kolayca başarabilir mi?

 4. hatice
  1 Temmuz 2015 at 12:20 - Reply

  benimde ikizlerim var ve bir türlü başlamay a cesaret edemiyorum ama daha tam anlamıyla konuşamıyolar bu gibi durumlar için ne gibi bir çözüm olabilir nolur biraz cesaret

  • Duygu KARATAŞ
   1 Temmuz 2015 at 14:22 - Reply

   ikizleriniz kaç yaşında bilmiyorum ancak yazdığım belli başlı kriterlere haizlerse (kendi çamaşırlarını giyip çıkarma ,merdiven inip çıkma ,ıslaklıktan rahatsız olma vb gibi ) ve en önemlisi siz kendinizi hazır hissediyorsanız bence birkaç ufak deneme yapabilirsiniz.