SORU&CEVAP – Çocuklarda Zeka Gelişimi üzerine!

İkiz bebek babası ,Türk Beyin Takımı Kaptanı  Ferhat Çalapkulu’na çocuklarda zeka gelişimi ,IQ testleri,zeka geliştiren oyunlar  ve oyuncaklar   üzerine merak ettiklerimi sordum!

ferhat

İşte yanıtları;

1. Türk Beyin Takımı’nın oluşumu hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? 

İlki 1992 yılında New York’ta düzenlenen Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’na katılan 13 ülke arasında Türkiye’de yer alıyordu. Bu organizasyonun başarılı olmasından cesaret alarak şampiyonanın her yıl düzenlenmesine ve Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun kurulmasına karar verildi. Ülkelerin dörder kişilik takımlarla katıldığı üç gün süren şampiyonada yarışmacılar hem bireysel hem de takım halinde genel kültürden bağımsız çeşitli zeka soruları çözmeye çalışırlar. Türk Beyin Takımı her yıl düzenlenen yarışmalarla bu şampiyonalara katılmak için seçilmektedir.

Türk Beyin Takımı ayrıca ülkemizde zeka oyunları kültürünü yaygınlaştırmak amacıyla çeşitli atölyeler, eğitimler, yarışmalar, seminerler gibi etkinlikler düzenlemektedir.

2.Hamilelikten itibaren alınan vitaminlerin vs gibi harici kaynaklar zeka gelişiminde etken midir yoksa ileri zeka tamamen genetik midir?

Hamilelikte beslenmenin zeka gelişiminde çok önemli etkisi olduğunu biliyoruz, bilimsel çalışmalar da var bu konuda. Ama zekada genetik faktörlerin ve erken yaşlardan itibaren yapılan çalışmaların da etkisi olduğu biliniyor. Beyin ve zeka gelişimi bilim dünyasının en çok ilgi gösterdiği alanlardan. Biz de bu çalışmaları ilgiyle takip ediyoruz.Magnet Puzzle Tren-455x525
3.Özellikle 0-3 yaş aralığındaki çocukların zeka gelişimi için neler önerirsiniz?

Erken dönemde zeka gelişimi çocuğun diğer becerilerinin gelişimiyle paralel düşünülmelidir. Bunu yaparken zekayı destekleyen dikkat, hafıza, eş-fark bulma gibi temel zihinsel becerileri geliştirici oyunlar ve etkinlikler yapmalıyız. Örneğin altı aya kadar çocuklar ses, şekil ve renklere karşı duyarlı oluyorlar. Bu yüzden görsel ve işitsel duyulara hitap eden oyuncaklarla dikkatlerini artırmamız mümkün. Daha sonra iç içe geçebilen kutular, halkalarla, az parçalı yap-bozlarla eşleştirme, farklıyı bulma, sıralama etkinlikleri yapabiliriz.

 

soma küpü 3-900x900

4.Satranç ve benzeri düşündüren oyunlar kaç yaştan itibaren öğretilmeli? Bu ve buna benzer oyunların zeka gelişimine etkisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Satranç erken dönem için zor bir strateji oyunu ama çocuklara daha basit kuralları ve amacı olan strateji oyunları oynatmamız mümkün. Mesela üç taş, kolay kuralları olan bir oyun olarak öğretilebilir. Bu basit oyunlarla strateji oluşturmayı, plan yapmayı çocuklarımıza 4-5 yaşından itibaren öğretmeye başlayabiliriz.

5.Ülkemizde hali hazırda uygulanan zeka testleri sizce gerçekten doğru bir sınama yöntemi midir?

Zeka testlerinin güvenilirliği sadece ülkemizde değil, dünyada da tartışılan bir konu. Özellikle erken yaşlarda çıkan sonuçlar çok yanıltıcı olabiliyor. Bence aile, zeka derecesinden daha çok çocuğunun zeka potansiyelini en iyi kullanmasına odaklanmalı ve yukarıda bahsettiğim oyunlarla çocuklarını tanıştırmalı.

6.Üstün yetenekli çocukların temel eğitim alırken “özel” ve “ayrıştırılmış” eğitim alması konusunda sizin fikriniz nedir?

İki metodun da artıları ve eksileri var. Burada eğitim metodu, müfredat ve en önemlisi öğretmen faktörleri belirleyici. Ülkemizde son yıllarda giderek artan sayıda kurumda üstün yetenekli eğitim programları oluşturuluyor. Fakat bunların çalışmaları konusunda bilgim yetersiz, o yüzden yönlendirme yapmam mümkün değil. Ailelere tavsiyem okul seçerken programı ve öğretmenleri iyi incelemeleri ve sorgulamaları.

akıl oyunları sayı 82-455x525
7.Akıl oyunları nedir? Sadece üstün zekalılar için mi ürünler sunar?

Akıl oyunları genel kültürden bağımsız, dikkat, yaratıcılık, akıl yürütme vb becerilerle çözülen oyunların genel adıdır. Sudoku gibi kağıt kalem oyunları olabileceği gibi, tangram, soma kübü gibi mekanik, üç boyutlu oyunları da kapsıyor. Türk Beyin Takımı’nın ürünleri sadece üstün yetenekliler için değil, 1,5 yaşından itibaren her yaşa uygun oyunlarımız mevcut. Ayrıca 3 yaşından itibaren çocukların katıldığı atölyelerde bu oyunları öğretip uyguladığımız faaliyetlerimiz de var.

8.Atölyelerinize katılmak için etkinlikleri nereden takip edebiliriz? Sizin ürünlerinizi satın almak için online satış ya da satış noktaları nerelerdir?

Faaliyetlerimizi www.turkbeyintakimi.com internet sitemizden takip edebilirsiniz. Ayrıca ürünlerimizi www.zekaoyunlari.com sanal mağazamızda bulabilirsiniz.

 

 

FERHAT ÇALAPKULU kimdir?

1972 doğumlu Ferhat Çalapkulu, eğitimini Saint Benoit Lisesi  ardından İTÜ  Elektronik ve Haberleşme Bölümü’nde tamamlamıştır.Fransızca ve ingilizce bilmektedir.

IQ’su tam olarak bilinmese de ‘Geneus/Deha’ seviyesinde olduğu Mensa tarafından onaylanan Çalapkulu, uzun yıllardır Türk Beyin Takımı’nın kaptanlığını yapmakta ve her yıl ekibiyle birlikte, Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’na katılacak 4 kişilik takımı, Türkiye çapında yapılan yarışmayla seçmektedir.

 

*Türk Beyin Takımı Kaptanı: TBT seçmelerinin düzenlenmesi, seminerler, eğitimler ve basın tanıtımlarının yapılması görevlerini yürütmektedir.

*Akıl Oyunları Yayıncılık, Kurucu Ortağı: Zeka Oyunları alanında yayıncılık ve eğitim hizmetleri veren kurumdur.

*Akıl Derneği, Kurucu, Yönetim Kurulu Üyesi: Dernek akıl ve zekaya dikkat çekmek amacıyla çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yürütmektedir.

*Mensa Türkiye, Kurucu, Yönetim Kurulu Üyesi: Sınavla tespit edilen üstün yeteneklileri üye alan, dünyada 50’den fazla ülkede yer alan bir dernektir.

*Oyunevi Eğitim Danışmanlık, Kurucu Ortağı: 2002 yılından bu yana 100’den fazla kuruma 500’den fazla eğitim ve etkinlik düzenleyen Oyunevi, bu alanda özgün içeriklerle özel hizmetler sunmaya devam ediyor.