Otokoltuğu Seçerken Kriteriniz Nedir?

Geçtiğimiz günlerde katıldığım Ebebek Recaro Otokoltukları davetinde otokoltuğu seçimi,nasıl olması gerektiği ve zorunlukları üzerine konuştuğumuz ve  benim kendi adıma hem çok keyif aldığım hem de çok bilgilendiğim tüm merak ettiğim sorulara yanıt bulduğum şahane bir gündü…

Ebebek araç gereç kategori yöneticisi Hakan Başer ,sunumuna  otokoltuğunun gerekliliğini anlatarak başladı lakin verdiği bilgiye göre malesef halen bu konuya gerektiği kadar önem verildiği söylemek mümkün değil.

IMG_5081

 

Otomobillerde çocuklar için otokoltuğu kullanımı yasal zorunluluk olmasına rağmen , ülkemizde otokoltuğu kullanım oranı malesef halen %20 oranındadır.Ayrıca ben bugün halen önkoltukta oturan ufak çocuk gördüğümde şaşkınlığımı ve endişemi gizleyemezken Türkiye’de önkoltukta oturma oranın da %30 seviyelerinde olduğunu da öğrendiğimde ayrı bir şaşkınlık yaşadım.

Evet belki  bizim çocukluğumuzun geçtiği  80’li yıllarda henüz ne emniyet kemeri ne de otokoltuğu gibi bir güvenlik önlemi zorunlu hale gelmemişti ama bugün artık bu tip basit önlemleri almamak malesef bile bile lades demekten farksız…

Benim kızlarım da  kemerin sıktığını bazen çok sıcak olduğunu vs. söyleseler de kural asla değişmez hatta kemerin omuzlardan geçen kısmını zaman zaman indirdiklerinde  arabayı kenara çekip dakikalarca beklediğimi bilirim!

Ağladıkları ve oturmak istemedikleri zaman lütfen vazgeçmeyin sizin kucağınız ya da yanınızdaki koltuk asla herhangi bir marka otokoltuğundan daha güvenli değildir!Benim babamın meşhur lafıdır ; “sonrasında ben bir ömürlük ağlayacağıma şimdi o birazcık ağlasın birşey olmaz!”

Otokoltuğunun lüks ya da gereksiz olduğunu düşünen ebeveynlerin ,bu sunumda bize izlettirilen çarpışma testleri esnasında çekilen videoları izlemelerini ve sonrasında bir kez daha bunu değerlendirmelerini tavsiye ederim.

Peki Otokoltuğu Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Neler ? Adsız

  • Çocuğunuzun boyuna ,yaşına ,kilosuna ve hatta kullandığınız arabaya göre seçilmelidir.
  • Çocuk oto koltuklarının Avrupa Güvenlik Standardı  ECER44/04 uygun olarak test edilmiş ve belgelendirilmiş
    olmalıdır. (Türkiye’de satılan ucuz ya da pahalı tüm otokoltuklarında bu etikete sahip olması gerekir!)
  • Koltuğun ekstra baş, boyun güvenliği sağladığına ve yan destekleri bulunup bulunmadığı kontrol edilmelidir.
  • Çocuğunuzun konforu için oto koltuğunun yatış ve yükseklik pozisyonları yeterli seviyede olmalıdır.

 

 

Oto Koltuğu Güvenlik Standart ve Testleri

• ADAC;  Çocuk oto koltukları üzerinde testleri organize eden bir Alman  kuruluşudur. Uygulanan testler ECE R44/04’ten yaklaşık %50
daha ağırdır ve kriterleri daha serttir.
• Testlerde test sonuçlarının %50’si çarpışma güvenliği ve diğer %50’si kullanıcı dostu, konfor, kullanım için talimatlar, montaj metotlarıdır.
• Testler kafa kafaya çarpışmayı ve yan darbeleri içerir. Yan darbeler, kafa kafaya çarpışmalara göre çok daha ağır yaralanmaya maruz kalındığı için son derece önemlidir.

 

İthal Ürünler Kategori Yöneticisi İpek Tokmak ,hemen önümüzde bulunan recaro otokoltuğunun  kılıfını çıkararak bize baş kısmındaki darbe emici siyah köpüğü ve  sırt kısmında emniyeti arttırmak için kullanılan çelik bandı göstererek çarpışma esnasındaki önemini anlattı  ayrıca çok çok önemli bir bilgi daha aktardı;

Kullanmakta olduğunuz araç koltuğunun  markası her ne olursa olsun ,şayet o koltukla kaza geçirmişseniz o koltuk artık kullanılmamalı ve üretici firma tarafından  yenisiyle değiştirilmelidir !!!

Yakın zamanda  kendilerine ebebek’ten almış olduğu recaro marka otokoltuğu kullanıcısının geçirdiği kaza fotoğraflarını  göndermesi üzerine marka ile iletişime geçip ürünün yenisiyle değiştirildiğini ifade ettiler.

IMG_5110

 

 

 

IMG_5121

 

 

IMG_5157