Normal doğumla dünyaya gelen ikiz bebekler

Twitter ‘dan takip ettiğim iki çocuk annesi ,kadın doğum uzmanı Dr.Demet Dikmen 29 Nisan gecesi  kendi hesabından normal doğumla dünyaya gelen  ikiz bebek resimleri paylaşmıştı. Elbette hem ikiz doğum hem de normal yolla olunca  hemen dikkatimi çekti çünkü ben de kızlarımı sezeryan doğumla dünyaya getirdim.Ben en ufak bir sorun yaşamadım ama muhtemelen tek bebek olsaydı normal yolla doğurmayı arzulardım.

Özellikle ülkemizde sezaryen doğumla dünyaya gelen tek bebek sayısı bile diğer ülkelerle kıyaslandığında oldukça fazla olunca açıkçası merak ettim ve kendisine hem bu doğumun nasıl gerçekleştiğini hem de genel olarak ikiz bebeklerin doğum şekline ilişkin sorularımı cevaplaması ricasında bulundum,sağolsun beni kırmadı hızla cevapladı ancak ben blogumu yeni adresine taşıdığım için biraz gecikmeli olarak yayınlayabiliyorum!

demet dikmen ikiz normal doğum

1)Son dönemde Türkiye’de özellikle tek bebeklerde artan sezaryen oranı için siz ne düşünüyorsunuz?

Evet !Sezaryen oranları hem tüm dünyada hem de Türkiye’de arttı, bizde belki birkaç ülkeyle birlikte biraz daha fazla arttı. Bunun çok fazla sebepleri var tabiki . Ama ben konuya temkinli yaklaşmak isterim, hiçbir doğum şekline kötü diyemem. Normal doğum dediğimiz vajinal yolla doğum tabii olarak en doğal doğum şekli. Ama bu böyle diye “Aman canım ne var bunda, eskiden kadınlar tarlada doğuruyordu, doktor mu vardı, herkes çatır çatır doğuruyordu!” şeklindeki yaklaşımlara da çok  karşıyım. Elbette o şekilde doğuranlar vardı ama pekçok doğum komplikasyonu oluyordu ve malesef biz bunların hepsini bilmiyoruz.

Kuşkusuz vajinal doğum en doğalıdır, eğer baş gelişiyse, bebeğin kilosu 4200-4300 gr altındaysa ve anne boyu /kemik yapısı uygunsa, plasentada herhangi bir sorun yoksa doğum şekli  vajinal olacaktır, önerilmesi gereken, şartlanılması  gereken de budur. Ama “normal” olarak adlandırdığımız zaman bazen anne adayları tarafindan yanlış anlaşılabiliyor, normal olduğuna göre sorunsuz, nispeten ağrısız, kolay bir doğum gibi de algılanabilir. Hayır! Normal doğum bunların hicbiridir. Evet ağrılıdır, evet zor bir “iş”tir ( Fransızca terim “la travaille” doğum eylemi icin kullanılan terimdir), evet birçok komplikasyon beklenebilir ama bunların hiçbiri bizi normal doğumdan uzaklaştırmaz sadece doğumu “toz pembe bir hayal ürünü ” olmaktan çıkarıp gerçekçi, ayakları yere basan, doktoruyla ebesiyle bir ekip olarak işbirliği içinde bir eylem olduğunu idrak etmemizi sağlar. Eger ekip, hastane şartları, araç gereç,işbirliği içinde olunması gereken diğer uzman kadrosu yetersizse işte o zaman doktorlar da normal doğumdan çekinebiliyor. Bazı arkadaşlarım doğumun “zamansızlığı” nedeniyle normal doğum yaptırmadıklarını  baştan ifade ediyorlar. Bazıları  da olması muhtemel komplikasyonlar ve onların getireceği yasal yükümlülüklerden çekindikleri için doğumdan kaçabiliyorlar. Gebeler de çesitli sebeplerden – en başta “korku”olmak üzere- normal doğumdan kaçabiliyor.

Bence en doğrusu; gebelerimizin bilinçlenip normal doğuma bir şans vermeleri …

 

2))Sezaryen ile ilgili çoğu zaman gebeler “ben normal doğum istiyordum ama doktorum buna karar verdi “diyor! Sizce doktorun yanısıra anne adayı buna ne kadar inanmalı ve bunun için ne yapmalı?

Ben buna da kısmen inanıyorum. Genellikle normal doğurmak isteyenlerin bunu başardığını düşünüyorum, evet kesin tavrını kullanan bir doktor karşısında çaresiz kalanlar olabilir belki ama doğurmaya kesin kararlı olanların bunu bir şekilde başaracağına inanıyorum. Bu noktada belki bir başka doktorunda  fikri alınabilir…

 

3) İkiz bebeklerin  normal doğumla sorunsuz dünyaya gelebilmesi için önemli koşullar nelerdir?

Bebeklerin kiloları, pozisyonları ve annenin kemik yapısı çok önemli!

Bununla ilgili ; Çapa’daki ihtisasımın son 2 nöbetinde çok zor anlar yaşamıştım. 40 yaşında, yıllarca uğraşıp  defalarca tüp bebek tedavisinden sonra ikiz gebe kalmış, düşük tehdidi nedeniyle rahim ağzına serklaj dediğimiz dikiş atılmış, bu arada gebelik zehirlenmesi dediğimiz yüksek tansiyon ve ona bağlı komplikasyonlardan muzdarip bir gebemiz servisimizde tedavi amaçli yatarken aniden suyu gelmişti. Serklaj ipini açtığımızda öndeki baş gelişi olan bebek çıkıma kadar geldi. Fakat diğer bebek transvers yani yan duruyordu. Hocamla konuştum, sezaryen mı yapayım diye sordum ; Hocam her iki bebeğin ayrı ayrı doğum şansları olduğunu öndeki bebek baş gelişi olduğuna göre normal doğması gerektiğini, diğeri için kararı ilki doğduktan sonra karar vermemi söyledi!

Birinci bebek  doğduktan sonra ikinci muhtemelen başa döner, dönmezse döndürmeyi deneyebilirsin,o da  olmazsa  o zaman sezeryan yaparsin dedi. Birinci bebek tabiki çok kolay bir şekilde doğdu ama ikinci bebek malesef yere paralel olarak duruyordu, adeta çakılmıştı , dönmüyordu. O andaki stresimi, üzerimdeki baskıyı anlatamam, ter sırtımdan yere damlıyordu. Elimi içeriye soktum nerdeyse omzuma kadar içerideydim iki ayaği birden yakalayıp döndürdüm ve ayak gelişi olarak bebeği doğurttum. Bebeğin ağlama sesini duyduğumda da yere yattım ve sanırım 2-3 dakika kadar yerde yattığımı hatırlıyorum.

 

 

4) Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da  özel bir hastanede sizin hastalarınızdan  biri normal yolla ikiz bebekler dünyaya getirdi.Siz neler hissettiniz?

Özel hastanelerde çalıştığım son  10 yıldır bana denk gelen ikiz bebekler  hep değişik pozisyonlardaydı, dolayısıyla sezaryen yapmıştım ta ki mevzu bahis hastama gelene kadar…Bu hastamın ikinci gebeliğiydi, daha önce bir vajinal doğum yapmıştı, normal doğurmayı da çok istiyordu. 37 hafta +3 gün olduğunda başlayan ağrıları nedeniyle hastaneye geldiğinde öndeki bebek baş gelişiydi, arkadaki de hafif yan duruyordu ama başa dönebilecek gibiydi. Normal doğurmayı çok istediğini bir kez daha ifade etti. Ben de dürüstçe olabilecek sıkıntılardan bahsettim, yaşadığım hadiseyi anlattım. İkinci bebeğin başa dönmemesi halinde sezaryen yapabileceğimi de söyledim, çok uyumlu bir hastaydı herşeyi sakince dinledi, kabul etti ve serüven başladı. Öndeki bebek gayet kolayca doğdu. Arkadaki için biraz bekledim baş otursun diye oturmadı, dışardan biraz manipulasyonla başı oturttuktan sonra onun da su kesesini açıp doğurttum. Mutluluğumuzu fotoğraflayip paylaştık daha sonra…

Her doğum benim için hem bir heyecan hem de bir adrenalin deşarjı aslında , bebeğin ağlamasını duyduğumuzda da tarifi olmayan bir mutluluk benim için.

 

 

5)İkiz bebek bekleyen annelere,özellikle doğum şekli ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

 

 ikiz gebelerde en önemli şey bebeklerin pozisyonları, eğer her iki bebek de baş gelişiyse normal doğum mümkündür.