İlknur OKAY – Çoğullarla A’dan Z’ye Yaşam

Çocuk gelişimi  ve çocuk yetiştirme üzerine sayısız kitap mevcut bildiğiniz gibi ama malesef ikiz ve üçüz çocuklar için yeterli kaynak kitap bulmak çok kolay değil!Ancak son dönemde gebelikten ikizlerle hayata dair her konuda kitap yazan ikiz annesinin sayısı artıyor.

” Çoğullarla A’dan Z’ye Yaşam ” yine bu hadiseyi bizzat yaşayan tüm keyfini ve zorluklarını bizzat yaşayan 2 ikiz annesinin Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr.Gülnihal Şarman’la birlikte hazırladığı bir kitap !

Koçluk eğitimi veren İlknur Okay ‘a ,henüz okuma fırsatı bulamadığım yeni çıkan kitapları  hakkında kısaca merak ettiklerimi sordum,işte yanıtları;

 

132

kitap-cogullarla-yasam

 

 

1. İkiz annesi olarak bu kitabı yazma fikri nereden aklınıza geldi? Bu fikri gerçeğe dönüştürmek ne kadar sürdü?

1999 yılında ikiz kızlarım Lâl ve Pırıl’ı kucağıma aldıktan sonra eksikliğini hep hissettiğim doğru kaynaklara ulaşma, benzer keyif ve sıkıntıları yaşayan aileleri bir araya getirebilme isteğiyle 2 arkadaşımla birlikte Haziran 2007’de www.ikizanneleriyiz.biz web sitesini kurdum. Bu site yıllar içinde pek çok ikiz-üçüz annesini bir araya getirerek, hem tecrübelerini paylaşmalarını hem de uzmanlardan bilgi almalarını sağladı. 2012 yılında Yenidoğan ve Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr Gülnihal Şarman ve Çifte Mucize Çifte Sorumluluk kitabının yazarı ikiz annesi arkadaşım Ferda Maden Yıldırım’la birlikte, sadece internet üzerinden değil aynı zamanda bir başucu kitabı hazırlayarak ikiz ailelerine, bakıcılarına, anneanne/babaanne ve dedelerine de bilgi ve tecrübe aktarmak istedik. Yaklaşık 2 senelik bir çalışmanın sonucunda da “Çoğullarla A’dan Z’ye Yaşam” basılmış oldu.

 

2.Hangi yayınevinden ve ne zaman  çıktı?  

Kitabımız Remzi Kitabevi tarafından basıldı.Haziran ayında hem Remzi Kitabevi, D&R gibi büyük kitap mağazalarında hem de bir çok internet kitap sitesinde satışa sunuldu .

 

3.Mevcut yayınlara ilaveten sizin kitabınızda çoğul ailelerine yol gösteren ne gibi kısımlar var?

Kitabımızın oluşum aşamasında ikizanneleriyiz.biz sitesine üye olan, soru soran ve paylaşımda buluşan 14.000’i aşkın çoğul annesinin, özellikle merak ettiği konuları taradık ve bunlara cevap veren bir kitap olmasını arzuladık. Çoğul annelerinin zamanı kısıtlı olduğu ve onları uzun anlatımlar içinde boğmak istemediğimiz için, kısa ve sade bir anlatımla ve denenmiş çözümler sunduk. Kitabımız, Dr Gülnihal Şarman’ın uzun yıllar içinde çoğul bebek takibindeki tecrübe ve en güncel bilgilerini ile birlikte bir çok çoğul annesinin de tecrübelerini içeriyor. Ayrıca benim eşimin ikiz babası olarak, babaların gözünden çoğul büyütmeyi anlatan bir bölümü, hem ikiz eşi, hem de ikiz annesi olan bir arkadaşımızın ikizlere yaklaşım konusundaki tavsiyeleri var. Yani doğumun hemen öncesinden, yetişkinliğe kadar merak edilen pek çok konuyu kapsayan, çoğul sahibi olmanın ürkütücü yanlarına değil, denenmiş ve ülkemize uygun çözümlere dayanan pozitif bir anlatım tarzını, neşeli çizimlerle süsleyen bir kitabımız var. Kitabın her bölümünün sonunda , ele alınan problemin çözümü için pratik öneriler sıralanıyor. Yoğun ev hayatı nedeniyle çoğul annelerinin bu önerileri her başlık altında kolayca bulabilmeleri için çözüm önerileri işaretli bir şekilde listeleniyor.

 

4.Çoğul gebelik ve çoğul çocuklarla yaşam üzerine karşılaşılan zorluklar ve bilinmeyenlerle ilgili bu kitapta uzmanlardan da doğru bilgiler bulmak mümkün mü?

Kitabın yazımında en önemli konulardan biri de bunun sadece annelerin tecrübelerini aktardığı bir kitap olması değil, aynı zamanda en güncel ve sağlıklı tıbbi bilgileri de içeriyor olmasıydı ve Dr. Gülnihal Hanım bu konudaki bilimsel temellere dayanan bilgi ve tecrübesini son derece yalın ve anlaşılır bir dille aktardı.

 

5.ikiz annesi olarak size  ikizlerle yaşam nasıl diye sormak isterim :) İkiz annesi olmak nasıl bir duygu?

İkiz annesi olmak bence büyük bir şans ve lütuf :)

Elbette zor zamanları da var, ancak karnınızda onları hissettiğiniz andan itibaren hem onların kendi aralarında hem de sizinle onların arasında özel bir ilişki kuruluyor. İkizlerin değişik dönemlerinde, çoğul olmaları nedeniyle bazen kolaylaştırıcı bazen de zorlaştırıcı durumları ortaya çıkabiliyor. Annelere tavsiyem, her zor dönemin bir sonu olduğunu düşünerek, bugünün tadını çıkartmayı unutmamaları :) Zaman gerçekten de çok hızlı geçiyor…

resim10