İKİZ HİKAYELERİ 34 – Özlem Bestem Köroğlu

İKİZ HİKAYELERİ’ nde Mina ve  Alara’nın annesi sevgili Özlem ikizlerinin doğum ve sonrasına ait yaşadıklarını paylaşıyor…

 

IMG_2672

Her Mayıs ayında inanarak yaptığım ve dileklerimin hepsinin gerçekleştiği Hıdırellez’i 2012’de  Gaziantep’te olduğum için  annemden yapmasını rica ettim.

Annem : ‘Ne yazmamı istersin?’ dedi.

Ben de ; ‘İkiz bebek istiyorum, iki tane bebek çiz, aynı boy olsun ve  elele tutuşsunlar dedim’…

Mayıs ayının ortasında eşimle beraber doktordan güzel haberi aldık. Fakat kontrolde defalarca doktora şu soruları sordum;

İkiz mi?, Emin misiniz? Muayene sonrası sanki ikiz hamileliği çok normal, her kadına oluyormuş gibiydim.. elimizde siyah ultrason çıktısıyla doktorumuzla bir sonraki  muayene için  randevulaşıp ayrıldık.

2. muayeneye eşimle gittiğimizde doktor ultrasonda sessizce durup incelemeye başladı.. Tabi eşim o kadar dikkatli bakıyordu ki ‘aaa doktor bey orada 2. Bebek var görüyorummmm bunkar ikiz miiii?’ gibi değişik tepkiler vermeye başladı. Ve ikiz hamilesi olduğum böylece kesinleşti
ilk öğrendiğimde bir süre kendime gelemedim ve bu kadar isteyip olması acaba hayal mi deyip durdum..Eşimle mutlu haberi hemen ailelerimizle paylaştık. Tabi eşimin ve rahmetli anneannemin ikiz olup yeni minik ikizlerin olacağı haberi iki ailede de büyük bir sevinç yarattı. Ailemizin en küçük mucizeleri bir kaç ay sonra bizle olacaktı..

İlk aylarım klasik hamileliklerdeki gibi kusma, bulantı ,baş dönmesi vs. olmadan geçirdim. Yanlızca uykuya doyamıyordum.
İkiz hamilesi olduğumu öğrendiğim andan itibaren herşeyden iki tane yemem gerektiğini düşünürdüm. Karnım da 2 minik varsa ikişer ikişer yersem anca onlara yeter diye kendi kendime böyle biliyordum. İki şeftali, iki bardak süt, iki nutellalı ekmek, iki peynir , iki iki….

6. ayımdaki doktor kontrolümden doktorum olmam gereken kilonun fazlasıyla üstünde olduğumu farketti. Bende kahvaltımı anlattım ve dakikalarca güldü. Beni hızlı şekilde gebelik şekerine aldı ve doktorumun verdiği diyete uyarak normal değerlerime geri döndüm.

Bebeklerimiz 32. haftada dünyaya geldiği için  belli bir kilonun altındaydılar. Kızlarım ilk 17 gün küvezde kaldıkları için doğum sonrası günde 3 veya 4 defa bebeklerimi görmek için hastaneye gidiyordum bu yüzden çok çabuk ayaklandım ve kendimi hiç lohusa gibi hissetmedim.İlk 3 ay bebeklerime sadece annem ve ben baktık. 3. Aydan sonra yatılı yardımcım ile beraber büyütmeye başladık.

Bebeklerim 17 gün küvezde kaldıkları için, günde sadece 3 defa emzirebiliyordum ya da evde makina ile sağıp hastaneye götürüyordum. Fakat bebeklerimin uzun süre yanımda olmayışı sütümü fazlasıyla etkiledi. Kızlarımı hastaneden aldığım günden itiaberen mama verdim.

Aslında bakımdan ziyade  ikiz annelerinin en zorlandığı kısım ikisine eşit davranabilme mevzusu ancak hem ikiz eşe hem de  ikiz anneanneye sahip olmanın  tecrübeleri ile nasıl davranmamız gerektiği konusunda çok zorlanmadık.Özellikle eşimden çok yardım alıyorum. Kendisi ikiz olup bu duyguları bildiği için kızlarımıza hep dengeli ve eşit ölçüde davranıyor ve beni bir çok konuda yönlendiriyor ancak ikiz olmaları ve aynı cinsiyet olmalarına rağmen kesinlikle ayrı karakterdeler. Ama bir günleri bir günlerini tutmuyor, her gün biri diğerinin karakterini alıyor. Yani bugün Alara baskın Mina ılımlı ise yarın Mina’nın baskın Alara’nın ılımlı olduğu bir gün bizi bekliyor

Evlenmeden önce özel bir firmada Endüstri Mühendisi olarak çalışıyordum. Evlendikten sonra bir süre çalışmadım ve sonra hamile kaldım. Kızlarım 3 yaşına gelince  anaokuluna göndermeyi düşünüyorum  ben de iş hayatına dönmeyi planlıyorum.Şuana kadar sosyal yaşantı olarak hem ben hemde eşim kendimiz çok kısıtlamadık. Genellikle gündüzleri Onları mutlu eden aktivite veya gezileri tercih ediyoruz.Akşamları belli bir saatte uyudukları için, eşimle beraber vakit geçirmeye bol bol zamanımız kalıyor.

İkiz bebek bekleyen anne adaylarına ilk tavsiyem  bol bol uyumaları…

İkinci tavsiyem ise ;klasik müzik dinlemeleri …Hamileliğimin ilk aylarında kızlarımın Lilü teyzesi bana ‘classical music for babies ‘ cd.si getirmişti. Evde , arabada, uyurken,kitap okurken kızlarım doğana kadar hep bu cd.yi dinledim. Hamileliğimin ilerleyen aylarında müzikleri dinlerken kızlarımın pıt pıt vurduğunu dahi hisseder oldum ve kızlarım eve  geldiğinden beri (şuan 21 aylıklar ) o müzikle uyuyabiliyorlar. Böyle bir cd dinlemek hem size hem de bebeklerinize huzur verebilir.Uyku düzenine geçiş döneminizde rahat edebilirsiniz.
Annem, hamileliğimin ilk başlarında bana yumuşak 2 ayıcık aldı ve bunları uyurken eşimle aramızda olmasını, zamanla kokumuzun ayıcıklara geçeceğini söylemişti. Böylece ayıcıklarda anne baba kokusu kalarak, yataklarına koyduğumuzda kızlarımızla beraber kendi yataklarında daha rahat uyuyacaklardı. Beşik kullanmadığımız için ve ilk günden itibaren kendi odalarında yattıkları için bu yöntem çok işimize yaradı.

Belli bir plan içinde büyütmeye başlarsanız ikiz, üçüz.. hepsine bakmak kolay olur. Uyku düzeni, banyo saati, mama saati bunların hepsini ilk aylarda nasıl alıştırırsanız aynı  ritim  devam eder böylelikle hem siz rahat bir annelik dönemi geçirirsiniz hem de çocuklarınızı daha sıkıntısız büyütebilirsiniz.
Annelik bir mucize ise siz çifte mucize yaşıyorsunuz . İkiz annesi; ikiz sevgisi, ikiz huzur, ikiz sabır, ikiz hayat.. benim için kelimelerin yetmeyeceği bütün mutluluklar..

IMG_8793