İKİZ HİKAYELERİ – Sibel Alsema

İKİZ HİKAYELERİ ‘ne ara vermiştik…Kısa bir aradan sonra 30hikayeye yepyeni hikayeler yepyeni paylaşımlar eklendi…Elbette herbirinde yine heyecan,gözyaşı ,umut,mutluluk ve en önemlisi ikiz anneliğine dair kendinizden birşeyler bulabileceğiniz parçalar var…

31.hikayenin başkahramanı Ayşe ve Ömer’in annesi Sibel anlatıyor…

Sibel

 

ikiz bebek beklediğimizi öğrenmek bize pek sürpriz olmadı,tüp bebek yöntemiyle hamile kaldığım için çoğul gebelik olabileceğini tahmin ediyorduk.Hamile olduğum haberini alınca 2,5 aylık oluncaya kadar riskinden ötürü kimseyle paylaşmadık!Benim ikiz gebeliğim ilk aylarda biraz psikolojik açıdan zor geçti çünkü 6 senelik bir tedavi sürecinden sonra gerçekleştiği için bazı kaygılarım vardı.Fakat 3.aydan sonra son aya kadar çok rahat ve keyifli bir hamilelik süreci yaşadım.

39.haftada sezeryan şeklinde doğum yaptım ve planlı bir doğumdu.Oğlum 3.250 kg kızım 3.050 kg olarak ikiz olmalarına rağmen çok iyi kilolarla doğdular. Doğum sonrası lohusalık dönemim ilk bir ay yeni anne olmanın da vermiş olduğu acemilikten dolayı biraz zor geçti.1.aydan sonra ben ikizlere onlar bana alışmaya başladılar.Ayşe ve Ömer 4. Aya kadar anne sütü ve mama 4. Aydan sonra mama ile beslenerek devam ettiler.
Hamilelikte aldığım kilolara gelince ikizlere hamileliğimde toplam 31 kilo aldım sonrasında 25 ini verdim.3.bebeğim Hamza da ise 25 kilo aldım 20 kilosu gitti ama daha çok gidecek kilo bulunmakta.
ikiz annesi olmak hem çok keyifli hemde zor ama onların bir gülüşü bir öpüşü insana bütün uykusuzluklarınızı ve yorgunluğunuzu unutturuyor.Zorlukları bebekken geceleri aynı anda ağlamaları ve gaz sancıları oldukça zorluyordu.

Ayşe ve Ömer’le kaliteli beraber zaman geçirmeye ben ve eşim özen gösteriyoruz bir kız bir erkek oldukları için ikisininde hoşlarına giden ortak oyunlar oynuyoruz.Vicdan konusuna gelince içim çok rahat 12 yıllık bankacılık hayatımı sırf çocuklarımla ilgilenebilmek için bıraktım iyiki bırakmışım diyebilirim ikizlerim kreşe başlayana kadar hep beraberdik şimdide ufak oğlumla birlikte zaman geçiriyoruz.ikizlerime 6 aylık hamileyken bankacılık hayatıma son verdim ama yaklaşık 2 aydır instagram sayfamdan bebek ve çocuk avizeleri tasarlıyorum.

Bebeklerin bakımı konusunda ben şanslıydım ;hep etrafımızda bize yardımcı olacak babaanne,halalar,teyzeler vardı tabi birde evimizin vazgeçilmez ferdi yardımcımız vardı.İkizlerim 4,5 aylıktı yardımcımız yanımızda başladı halende bizimle devam ediyor.Eğer maddi olanaklar yeterliyse anne için vazgeçilmez oluyorlar heleki iyi bir insan olunca içiniz dahada rahat oluyor.

İkiz bebek bekleyen annelere stres yapmamalarını çünkü nekadar rahat ve huzurlu bir hamilelik geçirirlerse bebeklerininde huzurlu ve rahat bebekler olacaklarını söyleyebilirim.

okul seçimi konusuna gelince ,çok araştırma yaptım,en sonunda mahallemde bulunan bir anaokuldan yana kullandım tercihimi İkizlerim aynı sınıftalar ve birlikte olmaktan memnunlar!