İkiz Gebeliklerde Normal Doğum Hakkı!

Son dönemde özellikle sosyal medya sitelerindeki ikiz anne adaylarının paylaşımlarında sıklıkla doğum şekline ve sonrasına ait sorular dikkatimi çekti.Uzun zamandır bu konuda yazmayı planlıyordum  ancak sadece doğum eylemine değil aynı zamanda  pekçok  gebelik sürecine de destek olmuş birinden de görüş almak için bekledim…

Daha önceki aylarda ,doğumlarını twitter’dan tesadüfen öğrendiğim ikiz bebeklerin ,normal doğum sürecini bizzat doktorlarından anlatmasını rica etmiş ve bu sayfalarda paylaşmıştım.Okumayanlar tıklasın !

Doğum şekli öyle enteresan bir hadise ki; hamilelik haberini alır almaz insanı düşündüren ya da etraftakilerin sorularıyla  anne adayının kafasını daha ilk günlerden  yoran bir mevzu…Bedenimde iki minik kalbi büyütürken günler çabuk geçse de bir an önce kucaklasam bebeklerimi diye düşünürdüm hep  gelin görün ki o son dönemece girince artık doğum anını düşünmekten resmen beynim karıncalanmış gibiydi… Özellikle benim gibi ilk doğumunda iki bebekle tanışacak  bir anne adayı için bu durum çok normal aslında ama internetten okumayı bırakmış  olsam da etraftan duyduklarım bile yeterince ürkmeme neden olmuştu. Elbette insan bilmediği şeyden korkar…Doğum da benim bilmediğim sadece duyduklarımı (neler neler dinledim siz tahmin edin) kafamda şekillendirmeye çabalağım bir eylemdi.Lakin bu normal doğum efsaneleri kafamı kurcalarken 38hafta boyunca sadece 32.hafta bitiminde 24saatliğine başaşağı dönen o süre dışında  tüm gebeliği başları yukarıda ,ters geliş pozisyonda tamamlayan ikiz kızlarım  sezaryan doğumla dünyaya geldiler…İnanır mısınız herşey adeta su gibi aktı geçti ve ne doğum anına ne de sonrasına dair “keşke”  ile başlayan hiçbir pişmanlığım olmadı . Aslında doğal akışına bıraktığınızda  ,doğum şeklini bebekler kendileri işaret ediyor ,anne ve doktoruna sadece onların sesine kulak vermek kalıyor…İşte sizin de doğum şekliniz ne olursa olsun , gebelik sürecine ve doğum sonrasına dair verdiğiniz kararlar içinizde hiçbir pişmanlık bırakmasın…

Pekçok anne adayının hem  gebelik hem de  lohusalık süreciyle birlikte “doğal ya da sezeryan doğumunu” bizzat yaşayan arkadaşım Ebe Pınar Mallı aynı zamanda Geb-be Hamile Danışmanlık Hizmetleri kurucusu ,  ikiz bekleyenlere doğum şekliyle ilgili fikir vermesi için bir yazı hazırladı.

 

 

İşte aktif doğum eğitmeninden tavsiyeler;

 

gebbe pınar1
Son yıllarda uygulanan üremeye yardımcı yöntemler, kendiliğinden gelişen ikiz gebelik oranlarına göre ciddi bir artış gösterirken bu hamileliklerin “özel” olarak adlandırılması ve tek doğum şeklinin de “güvenli” sezaryen olması gerekliliği gibi bir durumu ortaya çıkmıştır. Bir kere sezaryen hep sezaryen demek değilken, ikiz bekleyen bir annenin de bebeklerine kavuşma şekli sadece sezaryen değildir. Her annenin, hamilelik ve doğum serüveni ona özel ve bu serüvende nasıl ilerleyeceği içgüdülerinde gizlidir. Mutasyona uğramış düşüncelerin esaretinden zihni kurtarmalı, bedenine ve bebeğine kulak vererek, güvenerek ve kendilerini gebeliğe, doğuma ve anneliğe hazırlanmak, tercihleri konusunda onları destekleyen, dinleyen bir ekip ile iş birliği içinde olmak elbette ki önemlidir. Tek bebek hamileliklerinde olduğu gibi ikiz hamileliklerde de keyifli bir hamilelik geçirmek, doğum esnasında ve sonrasında da ebe desteği çok önemlidir. Hiçbir hamile “hasta” demek olmadığı gibi, “Doğum mucizesi” diğer adıyla normal doğum da bebeğin doğma isteği ile başlayan ve yavaş yavaş ilerleyen bir süreçtir. Annenin bedeni de bu sürece hormonları, kemik, kas, damar sistemleri, duygusal durumu ve an’da oluşu ile katkıda bulunur. Anne ve bebek bir bütündür. Bu yüzden bu mucizeye bütünsel bir yaklaşım ile destek verilmelidir. Bu destek ve doğum mucizesi ise beklenen bebek sayısına göre fark yaratmayabilir. Ancak annenin doğum sonrası çifte ödüllendirilmesi gibi kocaman farklılık yaratabilir :)

Geçtiğimiz aylarda doğum yapan ikiz annesinin  normal doğum hikayesini okumak isterseniz tıklayın!

Olabildiğince ilaçlanmış bir doğumdan kaçınmak, doğum süresince annenin hareketliliğinin sağlanması, kordonun geç klemplenmesi, bebeklerin doğar doğmaz annesinin koynuna verilip ten tene temasının sağlanması gibi temel hayata merhaba ihtiyaçları da sağlanmalıdır. Normal doğumun saatini veren bir makine henüz icat edilmediği için normal doğumun olası haftaları 38. ve 42.hafta olarak literatürde yerini alır ancak ikiz hamileliklerin çoğunluğu de 35. ve 38.haftalar arasında değişmektedir.Burada da önemli olan bebeklerin doğma isteğini beklemektir. İkizler söz konusu ise beklenmeyeni beklemek ve hazırlıklarınızı bu fikir çerçevesinde gerçekleştirmek elbette ki önemlidir. İkiz gebelikte normal doğum imkanı olup olmadığını belirleyen en temel etken, çatı muaynesi olarak bakılan, kalça kemik yapısında bir darlık olmaması ve bebeklerin rahim içindeki duruş şekilleridir. Duruş şekillerine örnek verecek olursak, her iki bebeğin de baş geliş olması, biri baş diğeri makat(ters duruş) geliş olması gibi bu durumlarda vajinal doğum mümkündür.

Farklı pozisyondaki bebeklerini yine normal yolla kucağına alan bir ikiz annesinin doğum deneyimini okumak isterseniz tıklayın!
image

 

 

Elbette ki normal doğum başarı belgesi alınacak bir sınav değildir. Annenin kronik ya da hamilelikte gelişen şeker ya da tansiyon hastalığının olması, bebeklerin anne karnında ki duruşu doğum başladığında hamileliğin kaç haftalık olduğu, bebeklerin içinde yüzdüğü su yani amniyon sıvısının az ya da çok oluşu gibi durumlarda sezaryen seçeneği göz ardı edilmemelidir. Ancak doğumu konusunda istekli, normal doğumu yaşamak isteyen bir kadına gerekçeleri tam açıklanmadan sezaryen seçeneği sunulmamalıdır. Gerçekleştirdiğine inanmadığı bir doğum deneyimi lohusalığını hüzne sürüklerken, keşkeler ile dolu bir annelik serüvenine ve eksik kadınlık hissetmeye kadar kendini gösterebilir. Normal doğum hakkındaki efsaneleri,” doğumun mucizesine inanan, bedeninin doğum yapabilmesine uygun yaratıldığını kavrayan, zihnini kemiren korkularıyla yüzleşecek cesareti yakalayan, bebeğinin doğma isteğine kulak veren kadınlar” değiştirecektir.

Pınar’ın şahane paylaşımları için sosyal medya hesapları

https://twitter.com/MalliPnar

http://instagram.com/gebbepinar