“DOĞAL AİLE ” ile tanıştınız mı?

Belki duymuşsunuzdur “Doğal Aile”  tüm aileye hitap eden ürünlerin satışını yapan yepyeni bir ticari girişim sitesi. Ortaklarından sevgili Müge ‘yi tanıdığım için nasıl bir emek ve hevesle varolduğunu biliyorum diyebilirim. Anıl Özmen ve Müge Elyürek ,uzun yıllar bankacılık yapmış  çok yakın iki arkadaşlar ve artık monoton işhayatından sıyrılıp keyif aldıkları ,çok emek verdikleri bir işin başındalar!Bir diğer ortakları Selim Özmen ise Estonya ve Finlandiya’da Looduspere ismi ile 6 adet mağazada doğal ve organik ürünler satışı yapan kardeş şirketlerinin başında.

dogal aile müge resim

Sizler de doğal ve organik ürünler ithal eden bu firmayı yakından tanıyın istedim ve öncelikle bir anne olarak aklıma ilk gelen soruları sıraladım…İşte cevapları ;

 

 

1) Firma isminiz neden “doğal”  ve kısaca kuruluş hikayeniz  nedir?

Firmamıza isim ararken hem hayalimizdeki işi ve misyonumuzu hem de birey olarak bizi yansıtsın istedik bu sebeple  ‘doğal aile’ olarak yola çıkmaya karar verdik. Biz de kurucu ortaklar olarak 3 doğal aile’den oluşuyoruz, ailemizin en küçük üyeleri de çocuklarımız ve yeğenlerimiz Mila, Melike, Bedrican, Aras ve Toprak’tır. Amacımız bizim gibi yapay olan herşeyden uzak durmaya çalışan,doğayı ve doğalı seven tüm ailelere hizmet vermek,onların da katılımıyla ailemizi büyütmek!

 

header_left

 

 

2)Tüm ürünleriniz organik ve sertifikalı mı?

www.dogalaile.com sitemizde “organik ibaresi”  ile satışa sunulan ürünlerin tamamı organik sertifikalıdır.  Organik olmayan ürünlerimiz ise bizzat kullandığımız,  kalitesine güvendiğimiz ve  anne babaların hayatını kolaylaştıracağına inandığımız ürünlerdir. Örneğin rengarenk emzirme tişörtlerimiz  ile annelerimizin hem her yer ve koşulda rahatça emzirebilmelerini amaçlıyoruz, hem de tüm kıyafetlerine uygun renkleri ekonomik fiyatla sunuyoruz. Yıkanabilir bez mayo ile, atılabilir bez kullanmayarak, hem tasarruf hem de doğaya katkı öneriyoruz. Benzer şekilde Ökonorm marka çocuk boya malzemelerimiz tamamen doğal bitki ve gıda boyaları kullanılarak imal edilmektedir. Prensip olarak kendimiz bizzat denemediğimiz, çocuklarımıza kullanmadığımız hiçbir ürünü satmıyoruz. Fiyatlarımızı kalitemize göre çok makul marjlar gözeterek belirliyor ve her bütçeye her aileye uygun ürünler sunmaya çalışıyoruz.

 

3)Organik ürün ne demek?

Organik koşullara göre yetiştirilen hammaddeden imal edilen, insan sağlığına zararı olmayan, uluslararası bağımsız kuruluşlar tarafından denetlenerek sertifikalandırılmış ürünlerdir. Örneğin, organik pamuk yetiştirilirken sağlığı tehdit eden tarım ilaçları gibi zararlı kimyasal maddeler kullanılmaz. Organik sertifikalı bir tekstil ürünün sadece kumaşı değil, kullanılan boyaların da organik veya zararsız içerikli toksik içermeyen su bazlı boyalar olması gerekmektedir. Kısaca organik sertifikalı ürün demek tarlada ekilip fabrikaya hammadde olarak girmesinden, fabrika da işlenmesinden paketlenip tüketiciye sunulmasına kadar tüm aşamalarının bağımsız kuruluşlarca denetlendiği, insan sağlığına zararlı hiç bir maddenin kullanılmadığı, tüm üretim aşamaları doğaya ve çevreye duyarlı olarak tamamlanan bir ürün demektir. Tüketicilerin organik ibaresi bulunan ürünlerde mutlaka bağımsız organik sertifikasını sorgulamalarını tavsiye ediyoruz.

 

4) Sitenizde yayınladığınız organik sertifikaları ne ifade eder? Alışveriş yapan kişiler  sertifikalarda nelere dikkat etmelidir?

Öncelikle aldığınız bir üründe  organik ibaresi olduğu halde organik sertifika yoksa o ürün organik değildir. Organiksertifikasyon, organik besin maddeleri ve diğer organik tarım ürünlerini kapsar, çok detaylı ve zahmetli bir süreci vardır. Sentetik kimyasal maddelerin kullanımının engellenmesi, bir süre boyunca tarım ve hayvancılık yapılan alanların kimyasal kullanılmadan işlenmesi, tarihe göre üretim ve satış kayıtlarının detaylı olarak doküman halinde saklanması ve periyodik denetlenmesi gibi zorunlulukları vardır. Kişiler bir ürün alırken ürün ambalajındaki logolu etiketleri kontrol ederek sertifikalı organik ürün olduğunu anlayabilirler. Mesela en çok bilinen organik sertifikalar GOTS, IVN, ECOCERT, BIO COSMETIQUE, USDA ve BDIH’dir.

 

5) Doğal ürünlerinize örnek verebilir misiniz?

Orjinal Baltık kehribarı kolye ve bilekliklerimiz buna en iyi örnek. Aslında bebeklere kehribar takmak Avrupa ve Uzakdoğu’da çok eski bir gelenek, biz yeni tanışıyoruz Türkiye’de. Diş çıkartan bebeklerde ağrı kesici, sakinleştirici, gelişme çağındaki çocuklarda kemik ağrılarını azaltıcı, büyüklerde baş ağrısı, mide rahatsızlıkları, lohusalık sendromu gibi ruhsal sıkılmalara iyi gelen, şifalı ve doğal bir etkisi vardır. Bu ve benzeri konular ile ilgili bilgilerimizi hem blog hem de sitemizde yayınladığımız yazılarımız ile anne babalarımızla paylaşıyoruz.

 

6)Tüm aile için doğal ama aynı zamanda ekonomik ürünler bulmak mümkün mü?

 

Şu an için ürünlerimiz bebek, çocuk ve anne ağırlıklıdır. Babalarımız için  anneler ile ortak kullanabilecekleri, tüm dünyada babaların bir numaralı tercihi Ergo Baby kangurularımız var. Her bütçeye gore ürünümüz mevcut, fiyatlarımız kalitesine göre çok uygundur. Örneğin, çocuklarınıza sürekli alışveriş yaptığınız birçok marka mağazalarından  aldığınız organik  olmayan kıyafetlerle aynı fiyatlarda, hatta bazen çok daha uygun fiyata organik kıyafetlerimiz var. Ürün gamımızda  kıyafet, boya, oyuncak, şampuan, krem,  diş macunu,kanguru ve  slingler, uyku arkadaşları, battaniye ve uykutulumları, deri ayakkabı, şapka  ve aksesuarlar gibi pek çok ürün mevcuttur.  Annebabalarımızın öneri ve ihtiyaçları doğrultusunda ürün gamımızı sürekli genişletmeyi, ekolojik ve pratik yeni ürünleri anne babaların beğenisine  sunmayı hedefliyoruz.

 

instagram : @dogalaile

 

Bir Yorum

  1. Selin Toprak
    21 Ağustos 2014 at 14:23 - Reply

    Ben de yeni tanistim.Guzel site, farkli, orjinal seyler var.Kehribar kolye ozellikle dikkatimi cekmisti.Bakalim, deneyince sonuclarini da paylasirim sizlerle :)