BOYUN AĞRISI İÇİN REFORMER !

Gebelik sürecinde keyifle alınan  kilolar,sonrasında her anne için biraz sevimsiz ama diyet ve sporla şayet kararlı olunursa elbette kurtulmak mümkün!Ben toplamda 16kilo alan bir anne adayı olarak kilolardan ziyade gebelik sonrasında özellikle boyun ve sırt bölgemdeki ağrılardan çok çektim!Son dönemde artık büyüyen karnımın öne doğru sarkmasıyla belimde ve sırtımda dayanılmaz ağrılar hissediyordum ama doğumla birlikte bel ağrılarım son bulurken bu kez emzirme ve bebek taşıma ile boynumdaki ağrılar sabitlendi.İkizleri büyütürken özellikle içinde bebekle ağırlaşan anakucağını ve  bebek arabasını indir kaldır derken ben o boynumdaki ağrılarla yaşamaya alıştım.

Evet tam 2,5yıl boyunca zaman zaman bir şeye kontrolsüz uzandığımda ya da ağır birşey kaldırdığımda adeta bıçak saplanmasını andıran ağrılar çektim.Bilgisayar başında çalışanların da aşina olduğu bu saçma ağrıları malesef boşu boşuna çekmişim! Evet ,tam 2,5yıl süresince fizik tedavi gerektiğini düşünüp doktora gitmeye üşendiğim ,spora gitmeye de vaktim yok zaten dediğim ve öylece  kabullendiğim ağrılarım reformer sayesinde tamamen geçti.

Geçtiğimiz mayıs ayında ,Defne ve Derin Beden Atölyesi’nde oyun grubu derslerine katılırken ben de yan stüdyoda aynı saatlerde pilates yaptım.Toplamda 10ders haftada iki gün gittim ve inanması güç ama ilk 3ders sonunda bile ağrılarımda çok ciddi azalma oldu.

Aslında bütün kış kızları oyun grubuna götürdüm ama reformer için daha önce de bir çok kez niyetlenmeme rağmen hiç olmazsa yaz gelsin biraz sıkılaşmama da yardımcı olur diye düşünerek ertelemiştim.Bu kadar hızlı sonuç alacağımı bilseydim kızları beklerken kahve içeceğime hiç olmazsa ağrılardan kurtulmaya bakardım :)

Tamamen kişinin ihtiyaçlarına göre planlanan bir  program uygulandığından 7den 70e herkese hitap eden bir aktivite diyebilirim.Kol ,bacak ,boyun ,omuz bedeninizin her bölümünü kolaylıkla çalıştırabileceğiniz kişiye göre ağırlık ölçüsü ayarlanabilen üstelik kan  ter içinde kalmadan keyifle yapabileceğiniz bir spor arıyorsanız kesinlikle reformer denemelisiniz!Sıkılaşmadan ziyade sağlıklı yaşam adına tüm vücudun güçlendiğini hissetmek günlük yaşamı daha kolay ve daha keyifli hale getiriyor.Özellikle çocuktan vakit bulamayan anneler için  Beden Atölyesi’ni tavsiye ederim.

Fotor0725154013

BEDEN ATÖLYESİ- Pilates Eğitmeni Kaan Erbil’e Doğum Sonrası Pilates ve Pilates’in kişiye faydalarını sordum;

Konunun uzmanından Pilates hakkında detaylı bilgiler şu şekilde;

 

Annelerin doğumdan sonra en önem verdikleri şey ,gebelik döneminde aldıkları kilolardan kurtulmaktır malum. Doğumdan sonra doğal yollarla zaten alınan kiloların bir çoğu geri verilmektedir. Geriye kalan kilolardan kurtulmak için diyet ve bol bol yürüyüş yapmak gerekir.Pilates aslında zayıflamak için yapılan bir egzersizden öte esneklik ve kuvvet çalışmalarından oluşan bir egzersizdir. Kilo verdirmez ancak bedeninizi sıkılaştırır; bu yüzden de bedensel olarak incelmeler olacaktır.

Neden Pilates Yapmalıyım ?

Gebelik dönemi her anne adayı için zor bir süreçtir. Bu süreçte hormonal ve psikolojik açıdan bir çok değişiklik yaşanır. Gebelikten dolayı kilo değişimi, hormonal değişimler ; annenin iskelet ve kas sisteminde problemlere yol açabilir. Bu yüzden de bel ve sırt ağrıları, duruş bozuklukları gebelik dönemi sonrası sıkça görülmektedir. Ayrıca gebelik dönemi boyunca bebeğin ağırlığının rahime yaptığı baskı sonucu pelvis (kasık) bölgesinde aşağıya düşme olabilir. Pilates yaparak bu sorunlardan kurtulur ve gebelik sonrasında  yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Pilates uzun vadede yapıldığında ; kaslarınızın mükemmelleşmesini sağlar, dengeliyici kasları güçlendirir, sizi ilerde yaşayacağınız olası sakatlanmalardan korur, en önemlisi vücudunuz hakkında daha becerikli olmanızı sağlar.

shutterstock_74418226

pilates  (1)

Ne Zaman Başlamalıyım ?

 Gebelikten sonra pilatese başlama süresi ; doğum şeklinize (Normal Doğum-Sezeryan Doğum) ve doktorunuzun tavsiyesine göre değişmektedir.Pilates yapabileceğeniz en güvenli ve sonuca en çabuk ulaştıran egzersizdir. Bu yüzden herhangi bir problem yaşamaksızın sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.

Pilates Sadece Topla Mı Yapılır ?

Genel olarak pilates ile ilgili böyle bir kanı oluşmuştur fakat top pilateste kullanılan araçlardan sadece biridir. Pilates aletli olarak, reformer, cadillac, chair, barrel, ladder barrel gibi pilates ekipmanları ile yapılmaktadır. Ayrıca minder ile yapılan pilateste küçük top, lastik bant, pilates çemberi gibi küçük pilates ekipmanları da kullanılmaktadır.

 

Aletli Pilates ile  Minder Üstündeki Mat Farkı Nedir ?

İkiside pilatesin temel presiplerine bağlı kalmakla bareber aralarında fark vardır. Aletli pilates “Reformer” olarak adlandırdığımız makina ile yapılmaktadır. Aletli pilates size her zaman daha doğru ve kontrollü  pilates yapma olanağı sağlar. Genel olarak birebir özel yapılan derslerdir. Eğer sağlık açısından bir probleminiz varsa mutlaka aletli pilatesi tercih etmeniz gerekir.

Mat pilates genel olarak grup dersi olarak yapılır. Eğitmen eşliğinde küçük pilates ekipmanları ( Top, Pilates çemberi, Lastik bant, Köpük silindir vb. ) ile yapılır. Kişinin grup derslerine katılmadan önce en az 2 ders özel pilates dersi alarak pilates prensip ve uygulamalarını öğrenmesi tavsiye edilir.