Beyaz et üretimi hakkında öğrendiklerim…

Geçtiğimiz haftalarda en eski tavuk üreticilerinden biri olan Banvit’in Maslak ofisinde ,firmanın Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü İlgi Görener ile beyaz et ile ilgili doğru bilinen yanlışlar üzerine konuştuk!

Bazı dönemlerde sosyal medyada gördüğüm minicik kafeslerde ,kımıldamadan ,gün ışığı görmeden hızla büyüsün diye sarı ışık altında gününü tamamlayan ve hatta en kötüsü belki de antibiyotik verilerek daha hızlı büyüdüğü iddia edilen tavuklar sebebiyle açıkçası ne anlatacaklarını merak ederek gittim.

Ben  özellikle restoranlarda  tercihimi tavuk ya da  hindiden yana  kullanmama rağmen kızlarım ek gıdaya başladığında az önce okuduğunuz şehir efsaneleri nedeniyle onlara  tavuk yedirme konusunda çekimser kaldım.

Üretim sistemleri ile ilgili detayları anlatarak başladılar sunuma; İlgi hn.,tesislerindeki her hayvanın kayıtlı olduğunu ve günde 500.000 adet hayvan kesiminin yapıldığı Banvit tesislerinde barkod sistemine dayalı üretimin  yapıldığını ifade etti.

gorsel-2027

 

“Antibiyotik kalıntısı var mı ? ” diye sorduğumuzda büyütme amaçlı kullanılan antibiyotiğin Türkiye’ye girişinin yasak olduğunu belirtti ancak  insanlar gibi hasta olabilen tavuklara sadece  iyileştirme amaçlı antibiyotiğin veteriner kontrolünde verildiğini açıkladı!

Elbette ben de pekçok kişi gibi tavukların da grip olabileceğini bilmiyordum!Vücuttan atılma sürecini  göze alarak normal şartlarda 40günde kesilen bir tavuk sadece 1kez ,70-80günde kesilen bir tavuk ise ancak 1 ya da 2 kez antibiyotik alabilirmiş.

Kullandıkları yem içeriğine gelince GDO soruldu elbette ;

Karışımın %70 oranını Türkiye’de  üretilen mısır,

%20 oranını daha önceleri Hindistan’dan aldıkları ancak daha sonra sürekliliği olmadığı için başka ülkelerden temin ettikleri gdo içeriği bulunan soya ,

%10 oranını ise,minerallerden oluştuğunu açıkladılar.

İşte bunu duyup sonrasında   konuya ilişkin öğrendiklerim şöyle ;

  • Halihazırda Türkiye’de her üründe olduğu gibi gdo’lu mısır üretimi ya da ithalatı  yasak ancak sadece bazı gdo mısır türlerinin ithalatı serbest! Türkiye’de gdo içeren mısır ekimi yok, yapılmıyor.
  • Türkiye’de  gdo’lu ürünlerin sadece hayvan yemi olarak kullanılması amacıyla ithalatına izin veriliyor!
  • Türkiye’deki pekçok hayvan işletmelerinde hayvan yemi olarak ithal edilen bu gdo’lu içerikleri kullanmak yasal!(bunu ben yeni öğrendim)
  • Türkiye’de hayvan yemi olarak hayvansal kaynaklı protein kullanımının da  halen mümkün olduğu ancak yakında yasaklanacağını bilgisi!

 

Organik tavuk konusunda gereken şartnameye tam olarak uyulmasının zor olduğunu bu sebeple kendilerinin bu sıfatla satılan herhangi bir ürünü olmadığını ancak “roaster” diye adlandırılan yaklaşık 80 günde kesilen  diğerlerine göre oldukça kaslanmış ve  yağlanmış farklı bir tavuk çeşitleri olduğunu anlattı!

Kaslandığı için eski tavuklar gibi geç pişen ,daha yağlandığı için lezzeti ve kokusu daha farklı olan bu ürün özellikle eski köy tavuklarını özleyenler için bir alternatif olabilir.

Ben çocukluğumda bizzat dedemin kendi kümesinden kestiği tavuk ve horozların leziz tadına ama aynı zamanda nasıl  zor piştiğine de şahit olduğum için bu açıklama mantıklıydı çünkü son zamanlarda yediğimiz tavukların eskilerden farklı oluşu herkesin ortak kanaati!

Bazı marketlerden ticari anlaşmazlık nedeniyle ürünlerini çektiklerini ancak müşteriye daha hızlı ve daha konforlu şekilde ürünlerini ulaştırabilmek adına banvitburada.com isimli online et ve et ürünleri satış sitesi kurduklarından da  haberim yoktu yine!

Açıkçası daha önce hiçbir et üreticisi firmanın üretimi ve pazarlama detayları hakkında bilgi edinmediğimden kendi adıma duyduklarımın benim için önemli olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca bu ziyaretimde Banvit’in tavuk ,hindi gibi beyaz etin yanısıra kırmızı et üretimi de yaptığını , banvitburada.com isimli bir online satış siteleri olduğunu da öğrenmiş oldum.Çok yakında online et alışverişim hakkında tecrübelerimi ve fikirlerimi de paylaşacağım.

 

*kullanılan resim alıntıdır!