“BESLENEBİLİRİM” PROJESİ

Anneysen.com davetiyle bundan birkaç önce hafta Nestle ” Beslenebilirim” Projesini dinlemek üzere Eks Mutfak’a gittim.Elbette Nestle denince benim ilk aklıma gelen o eşsiz damak çikolatalar oluyor ama konumuz bambaşkaydı :)

Beslenebilirim_logo

Öncelikle logosunda kuş yuvası içinde yavrularını besleyen kuş  görseli bulunan  Nestle’nin kısaca tarihini Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Yüce Kaner Atalay’dan  dinledik!

Nestlé, 68 ülkede uyguladığı “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” programı çerçevesinde, Türkiye’de Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile işbirliği içinde Beslenebilirim projesini yürütüyor ve Nestlé, “Beslenebilirim” projesiyle ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yeterli ve dengeli beslenme ile fiziksel aktivite konusunda farkındalığını geliştirmeyi amaçlıyor.

Ankara’da bir devlet okulunda görev yapan Hürriyet öğretmen de aramızdaydı ve projenin işleyişinde hedef kitle her ne kadar çocuklar gibi görünse de aslında onlar aracılığıyla beslenme alışkanlıkları konusunda velileri de eğittiklerini aktardı.Bu projenin MEB kanadında kantin denetmenliği de yapan Hürriyet hn,malesef kantinlerde satılan bazı zararlı ürünlerin de aslında biraz maddi kaygılardan geldiğini ancak beslenme konusunda gitgide bilinçlenen toplum sayesinde onların da ürün içeriklerinin yavaş yavaş değişebileceğini söyledi.

Beslenebilirim projesi kapsamında Nestle, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırılması için, velilere ve çocuklara en uygun beslenme öğünlerine yeni fikirler veren çarklar hazırlanmış!

beslenme çark

 

Her geçen gün hızla artan obezite sorununa da dikkat çeken  Diyetisyen Ece Nevra Durukan da tuz ,şeker ve un kullanımı ile ilgili çarpıcı örnekler verdi bizlere…

Özellikle tuz kullanımı ile ilgili ;günde toplam 1çay kaşığı kadar tuz tüketmesi gereken yetişkinlerin bile 15-18gr aralığında tüketmesi aslında yeterince tehlikeliymiş!

Kahvaltı asla atlanılmaması gereken bir öğün olmakla birlikte hem sizin hem çocuğunuzun tabağında adeta gökkuşağını andıran renklerden oluşan yiyecekler varsa doğru besleniyorsunuz demektir!

Türkiye’de dengesiz beslenme yüzünden küçük yaşlarda bile  kalp damar hastalıkları, obezite, kanser ve diyabet gibi hastalıklar son dönemde hızla  artarken yetersiz beslenme sebebiyle de bodurluk ve zeka geriliği görülme oranı %11 lere kadar yükselmiş.

Asansör ve araba kullanımı tamamen hayatımızdan çıkarmak mümkün olmasa da spor yapmak ve bol bol su tüketmek dengeli beslenme ve sağlıklı yaşamın elbette ilk koşulu!

EKS Mutfak Atölyesi’ne gidip mutfağa girmeden olmazdı ,bu keyifli sohbet sonrası  hepbirlikte  çocukları daha çok cezbetmesi için şekilli yemek yapma işine giriştik

yüce kaner atalay 1

 

 

Duygu-Peri

Herkes